Piękna, soczyście zielona murawa to marzenie większości posiadaczy ogrodów. Wydawać by się mogło, że to proste zadanie. Wszak to “tylko” trawa… Nic bardziej mylnego. Bez odpowiedniej pielęgnacji nie uda nam się wyhodować pięknego trawnika w swoim ogrodzie.
Czasem mówi się, że trawa to najdroższa roślina w ogrodzie, a zarazem ta, która wymaga najwięcej pracy. Posiadacze ogrodów doskonale o tym wiedzą. Co robić, aby cieszyć się gęstą, zieloną trawą? Podpowiadamy!
Wertykulacja i aeracja trawnika
Wertykulacja polega na pionowym nacięciu darni (na głębokość ok 3-5 mm) za pomocą specjalnych grabi lub wertykulatora. Pozwala to na usunięcie obumarłych resztek trawy i przywraca murawie odpowiednie warunki do wzrostu. Co istotne, zabieg ten przeprowadzamy nie tylko wiosną, by odświeżyć trawnik po zimie. Bardzo ważne jest, by wykonać wertykulację jesienią, tuż przed ostatnim koszeniem.
Aeracja to z kolei napowietrzanie trawnika. To najważniejszy zabieg regeneracyjny, który umożliwia trawie harmonijny wzrost. Aeracja ma za zadanie lepsze dotlenienie korzeni i usprawnienie pobierania wody oraz składników pokarmowych. Zabieg ten przeprowadzamy dwa razy w roku – wiosną i późnym latem.
Nawozy do trawy
Jeśli chcemy cieszyć się piękną zielenią trawnika musimy go regularnie nawozić. Zaleca się robić to 2-3 razy w roku. Wiosną wybieramy preparat, który zawiera dużą ilość azotu, który pobudza trawę do wzrostu. Jesienią musimy wzmocnić trawę, by przetrwała okres zimy. Wtedy najlepszy nawóz to ten z dużą zawartością fosforu.
Nie należy nawozić trawy w słoneczny dzień. Przed zabiegiem kosimy i grabimy trawę. Uważamy, by preparat rozprowadzić równomiernie.
Koszenie murawy
Okazuje się, że nawet to, jak kosimy trawę ma znaczenie! Pierwsza zasada – kosimy trawnik regularnie. Oczywiście częstotliwość zabiegu należy dostosować do tempa wzrostu trawy. Zalecana długość trawnika to ok 5 cm. Latem, gdy trawa jest narażona na upały,można zostawić dłuższą murawę (ok 6 cm), by ochronić ją przed wysuszeniem. Zasada druga – pilnujemy, by noże kosiarki były ostre. Tylko wtedy nie niszczymy źdźbeł. Zasada trzecia – podczas koszenia nie skracamy trawy więcej, niż ⅓ jej wysokości. Nie stosowanie się do tej zasady prowadzi do usychania trawy na skutek znacznej utraty wody.
Nawadnianie trawnika
Dostarczanie odpowiedniej ilości wody trawie to klucz do sukcesu. W okresie letnim podlewamy trawnik 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej robić to wcześnie rano lub wieczorem gdy słońce już nie praży. W południe, gdy słońce świeci najmocniej, woda szybko odparowuje z roślin. Wysoka temperatura może także doprowadzić do ich poparzenia. Nie należy też podlewać trawy zbyt często. Może to powodować gnicie murawy, oraz słabe ukorzenianie się trawnika.
Krany i umywalki ogrodowe
W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziecie najwyższej jakości akcesoria do ogrodu, w tym krany i umywalki ogrodowe, które pomogą w codziennym nawadnianiu roślin. Chociaż funkcjonalność to jedna z ich największych zalet, warto docenić także estetykę ich wykonania. To piękne i oryginalne akcesoria, które będą wyjątkową ozdobą każdego ogrodu. Przekonajcie się sami!