Przesadzanie roślin w ogrodzie – krok po kroku

W każdym ogrodzie nadchodzi moment, gdy musimy przesadzić rośliny w nowe miejsce. Może to wynikać z faktu, że wcześniej posadzone bardzo się rozrosły i mają teraz za ciasno, co źle wpływa na ich wzrost. W takim wypadku warto część z nich przenieść w nowe miejsce. Warto znać zasady przesadzania roślin, by ich nie uszkodzić podczas tego procesu i dać im szansę na wzrost w nowym miejscu. Jak to zrobić z głową? Podpowiadamy!

Pora roku ma znaczenie

To bardzo ważne kiedy decydujemy się na przesadzanie roślin. Nie powinno się tego robić w środku lata, ani gdy roślina właśnie zakwitła. Najlepszym okresem jest wczesna wiosna oraz jesień. Temperatura powietrza o tych porach roku jest bardzo korzystna. Nie ma palących upałów a częste deszcze sprzyjają ukorzenianiu rośliny. Wiosna to czas intensywnego rozwoju, więc warto przesadzać rośliny właśnie wtedy. Należy jednak uważać na przymrozki, jakie zdarzają się wczesną wiosną. Jesienią również możemy liczyć na odpowiednie warunki pogodowe. Należy jednak pamiętać, żeby przesadzić rośliny początkiem jesieni, by miały czas się zaadaptować przed nadchodzącą zimą. 

System korzeniowy kluczem do sukcesu 

Przesadzając rośliny musimy pamiętać, by nie uszkodzić jej korzeni. Zanim zabierzemy się za wykopywanie należy ją obficie podlać, co znacznie ułatwi pracę, a mokra ziemia ochroni korzenie. Kolejnym krokiem jest ocena wielkości korzenia. Można uznać, że jest on podobnej wielkości jak korona drzewa lub średnia krzewu. Naszym celem jest zachowanie go, w miarę możliwości, w nienaruszonym stanie. Jeśli drzewko jest duże, a my koniecznie chcemy je przenieść w nowe miejsce, zmniejszamy bryłę korzenia oraz średnicę korony! Nie bez powodu mówi się, że “starych drzew się nie przesadza”! Im większa roślina, tym większe ryzyko, że się nie przyjmie w nowym miejscu. 

Ostatni krok – nawadnianie

Ostatnim krokiem jest monitorowanie wilgotności podłoża. Roślina musi się ukorzenić na nowo. Ten proces znacznie ułatwiają opady deszczu. Jeśli jednak nie pada codziennie, musimy sami zadbać o odpowiednie nawodnienie. 

W tej roli świetnie sprawdzą się nasze krany i umywalki ogrodowe. Ich ogromnym atutem jest funkcjonalność. Są odporne na mróz i korozję oraz znacznie ułatwiają prace ogrodowe. Są także piękne, dzięki czemu mogą także stanowić oryginalny element wystroju Twojego ogrodu. 

Nowoczesny design

Nowoczesny design

Gwarancja jakości

Gwarancja jakości

Transport

Transport

Wsparcie

Wsparcie