Zima w ogrodzie

Za oknem zrobiło się biało, warstwa śniegu przykryła ogród puchową pierzynką.  Wydawać by się mogło, że oznacza to koniec prac ogrodowych i czekanie na wiosnę. Nic bardziej mylnego! Nawet zimą powinniśmy zadbać o kilka spraw. Oto one!

 

Usuwaj nadmiar śniegu

To dopiero początek zimy i warstwa śniegu jest na razie niewielka. Należy jednak pamiętać, że zbyt dużo nagromadzonego śniegu może uszkodzić drzewa iglaste i krzewy. Ciężki śnieg i lód mogą zdeformować mniejsze krzewy i wyłamać gałęzie. Dlatego co jakiś czas usuń jego nadmiar. 

 

Chroń trawnik 

Odśnieżając chodniki i podjazd wokół domu staraj się nie rzucać śniegu na trawnik. Unikaj także chodzenia po nim. Może to powodować łamanie się źdźbeł trawy, a w efekcie uszkodzona zostanie darń w kolejnym sezonie. W miarę możliwości staraj się usuwać nadmiar białego puchu z trawnika – jego nadmiar sprzyja rozwojowi tzw. pleśni śniegowej. 

 

Zabezpiecz rośliny wrażliwe na mróz

Regularnie sprawdzaj zimowe zabezpieczenia roślin wrażliwych na mróz. Silny wiatr lub obfite opady śniegu mogą sprawić, że zabezpieczenia osuną się. Gdy mróz jest bardzo silny, okryj rośliny dodatkową warstwą agro włókniny. 

Jeśli śniegu jest niewiele, zadbaj o rośliny cebulowe oraz byliny uzupełniając okrycia na rabatach. Wykorzystaj do tego iglaste gałązki, liście i korę. 

 

Zadbaj o drzewka 

Zima to dobry czas na formowanie koron drzew liściastych. Tak naprawdę najlepszy czas na przycinanie drzew trwa od listopada do marca. Wyjątkiem są gatunki drzew, które po nacięciu “płaczą”. Dlatego klon, grab oraz brzoza nie powinny być przycinanie zimą. 

Pod koniec zimy warto także wykonać cięcie pielęgnacyjne, które polega na usunięciu uszkodzonych, chorych lub obumarłych pędów. 

Zrób przegląd owocowych drzew i krzewów. Zimą jaja szkodników są najbardziej widoczne i łatwiej je usunąć. Pozbywamy się także pozostałe liście i owoce, które na wiosnę mogłyby stać się źródłem chorób. 

 

Planuj, projektuj, inwestuj!  

Zima to świetny czas na planowanie wiosennych nasadzeń. Znajdź czas i dowiedz się jakie rośliny będą pasować do Twojego ogrodu. Odwiedź wirtualnie najpiękniejsze ogrody w sieci, i poszukaj w nich inspiracji! Na pewno pojawi się wiele pomysłów, które zrealizujesz wczesną wiosną! Inwestuj! Postaw na ogrodowe akcesoria, które możesz zakupić już teraz! Dzięki nim Twój ogród będzie jeszcze piękniejszy, a praca w nim stanie się przyjemnością. 

Nowoczesny design

Nowoczesny design

Gwarancja jakości

Gwarancja jakości

Transport

Transport

Wsparcie

Wsparcie