Kiedy i jak posadzić świąteczną choinkę w ogrodzie?

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W większości domów zagości choinka. W tym roku wybierz żywe drzewko, które po Świętach zasadzisz w ogrodzie. Takie drzewko w donicy wytrzymuje dłużej niż cięte. Podpowiemy Ci jaki gatunek wybrać oraz kiedy i jak je posadzić, by się przyjęło.

 

GATUNEK DRZEWKA 
Na początek wybierz gatunek drzewa, który ma największe szanse, by przyjąć się w ziemi. Te najbardziej popularne to świerk kłujący (srebrny) i jodła kaukaska, rzadziej wybierana jest sosna i inne gatunki drzew i krzewów iglastych. Najłatwiej przyjmują się świerki z uwagi na płytki system korzeniowy i dość sporą ilość korzeni po wykopaniu. Z jodłą sprawa wygląda zupełnie inaczej. Podobnie jak sosna ma palowy system korzeniowy i po wykopaniu korzenia zostaje niewiele.

 

SPRAWDŹ STAN ROŚLINY

Kolejny krok, to rzetelne sprawdzenie drzewka przed zakupem. Dokładnie sprawdź igliwie rośliny, upewniając się, że nie żółknie. Bardzo ważny jest też rozmiar donicy, w której posadzono choinkę. Jeśli jest mała, należy założyć, że bryła korzeniowa jest niewielka, co znacznie zmniejsza ryzyka przyjęcia się drzewka. 

 

OKRES ŚWIĄTECZNY

Staraj się nie kupować choinki zbyt wcześnie. Zaczekaj i wybierz drzewko pod koniec grudnia. Istotne jest, aby trafiła do domu jak najpóźniej. Zapewnij mu okres adaptacji – zanim trafi do ciepłego salonu, ustaw je w nieogrzewanym garażu przynajmniej na jedną dobę. Kiedy już trafi do domu, pamiętaj o podlewaniu, zwłaszcza jeśli stoi obok grzejnika lub na ogrzewanej podłodze. 

 

ŚWIĘTA, ŚWIĘTA I PO ŚWIĘTACH…

Postaraj się nie trzymać rośliny zbyt długo w domu. W pierwszej połowie stycznia wystawiaj ją do ogrodu, jeśli temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. W ten sposób powoli przygotujesz drzewko na kolejną zmianę temperatur. 

 

KIEDY I JAK ZASADZIĆ CHOINKĘ W OGRODZIE 

Nie czekaj do wiosny! Im szybciej zasadzisz drzewko, tym większa szansa, że się przyjmie. Pierwsza połowa stycznia to idealny czas, by to zrobić. 

Przed sadzeniem mocno podlej je wodą. Woda, która zamarznie w podłożu zabezpieczy bryłę korzeniową i przed mrozem i przed przesuszeniem.

Pamiętaj, by nie wkopać drzewka zbyt głęboko. To jeden z najczęstszych przyczyn obumierania roślin. Rośliny należy posadzić na takiej głębokości na jakiej rosły. 

 

PODLEWANIE

Nawet, jeśli wszystko wskazuje na to, że nasza choinka już się przyjęła, nadal musimy o nią dbać. Dlaczego? Letnie upały wciąż mogą ją zabić. Jak?  Brakiem wody w lipcu i sierpniu. Korzenie nie są na tyle duże, aby mogły utrzymać roślinę w dobrym stanie latem podczas upałów i suszy.

Dużym ułatwieniem w pracach ogrodowych i podlewaniu są  funkcjonalne krany i umywalki ogrodowe, które znajdziecie w naszym sklepie internetowym. 

Nowoczesny design

Nowoczesny design

Gwarancja jakości

Gwarancja jakości

Transport

Transport

Wsparcie

Wsparcie